1.ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
1.1 Населений пункт смт. Летичів
1.2 Область

Хмельницька

1.3 Повна назва органа місцевого самоврядування ОТГ Летичівська селищна рада
1.4 Кількість населених пунктів

45

1.5 Кількість населення

19,6 тис. осіб

1.6 Повна назва органу управління ОТГ відповідального за впровадження практики

Відділ економіки, торгівлі та інвестицій Летичівської селищної ради

1.7 Повна поштова адреса ОМС:

вул. Соборна, 16, смт Летичів, Летичівський район, Хмельницька область, 31500

1.8 Телефон (з кодом міжміського зв’язку) (03857) 9-14-50
1.9 Адреса електронної пошти ОМС letychivrada@ukr.net
1.10 Офіційний сайт ОМС ОТГ http://letychiv.km.ua/
1.11 ПІБ керівника ОМС ОТГ Тисячний Ігор Іванович
1.12 ПІБ керівника відділу, відповідального за впровадження практики Шеманська Ілона Іванівна

ЗМІСТ

Назва практики

Впровадження Бюджету участі Летичівської об’єднаної територіальної громади

Період початку впровадження практики

 від грудень/2017 і по сьогоднішній день

Короткий опис проблеми, на вирішення якої впроваджено практику

Проблемою, на вирішення якої впроваджено практику Бюджету участі Летичівської ОТГ, є пасивність громадськості, що проживає на території Летичівської громади.

Передумови: що сприяло запровадженню практики, спонукало до вирішення проблеми; причини створення практики

Потреба в налагодженні конструктивного діалогу влади та громадськості, включення останньої у процеси розвитку Летичівської громади, активізація та посилення ініціатив, націлених на прогресивне зростання, втілення конкретних проектів, спрямованих на підвищення якості життя мешканців громади.

Опис практики: ініціативи, діяльність в громаді, алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

Впровадження Бюджету участі передбачено Стратегією розвитку Летичівської селищної об’єднаної територіальної громади. Рішенням 45 сесії VІІ скликання Летичівської селищної ради від 22.12.2017 р. №21 затверджено Програму бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) Летичівської селищної ради на 2018-2020 роки на загальну суму 1800 тис. грн.

Бюджет участі Летичівської ОТГ – демократичний процес, який надає можливість мешканцям Летичівської ОТГ брати участь в розподілі коштів селищного бюджету через створення проектів та/або голосування за них у сферах житлово-комунального господарства, освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту, охорони навколишнього природного середовища, спорту.

Загальний обсяг конкурсу у 2018 році 550 тис. грн. Максимальна вартість одного проекту не повинна перевищувати 200 тис. грн. Мешканцям Летичівської ОТГ, яким виповнилося 18 років та які зареєстровані в одному з 45 населених пунктів, голосувати можна лише один раз, а підтримати – не більше 5 проектів.

Було подано 35 проектів, до голосування допущено 24. Під час здійснення інформаційної кампанії розповсюджувалися плакати, безкоштовно було розроблено шаблон плакату для авторів. Голосування тривало з 7 по 20 серпня 2018 р. в електронній системі  http://letychiv-otg.ci.org.ua/ та в паперовій формі (у 22 пунктах супроводу Бюджету участі).

За грантові кошти створено електронну систему для впровадження Бюджету участі Летичівської ОТГ в проекті «Соціальний інспектор» за програмою «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), що фінансується Швейцарською Конфедерацією та виконується Фондом Східна Європа та Фондом Innovabridge.

Результати практики: які отримані якісні і кількісні показники, на що позитивно вплинула реалізація практики, чиї проблеми вирішено, які системні зміни в громаді досягнуті

Впровадження Бюджету участі Летичівської ОТГ є ефективним, адже визначено 4 проекти-переможці шляхом голосування 3178 мешканців нашої громади, що становить майже 20% населення віком від 18 років (498 осіб проголосували в електронній системі http://letychiv-otg.ci.org.ua/ та 2680 осіб – шляхом паперового голосування). Три проекти реалізовуються в сільських населених пунктах, відроджується довіра до влади та віра людей в можливість впливати на розвиток своїх населених пунктів та громади.

Завершується реалізація проектів-переможців на загальну суму 550 тис.грн.:

 1. Проект «Облаштування центру дозвілля в Голенищівському будинку культури» (з кінотеатром у 3D форматі). Вартість проекту – 199918 грн.
 2. Проект «Облаштування спортивного майданчика для жителів села Голенищеве». Вартість проекту – 160924 грн.
 3. Проект «Дитяча телестудія «GymnasiumTV» в Летичівському НВК №2 «ЗОШ I-III ступенів-гімназія». Вартість проекту – 150000 грн.
 4. Проект «Спортивно-ігровий комплекс в с. Майдан-Голенищівський». Вартість проекту – 39158 грн. (за результатами голосування членів комісії на суму залишку призового фонду).

Бюджет участі Летичівської ОТГ показав, що навіть якщо населення села складає лише 7% від всього населення громади, об’єднавшись, співпрацюючи з мешканцями інших сіл громади, можна виграти та залучити кошти для реалізації проектів своєї мрії. Це надзвичайно важливо, адже громада стає соціально згуртованою.

Результати впровадження Бюджету участі Летичівської ОТГ є сталими в довгостроковій перспективі. Спортивними та дитячими ігровими майданчиками користуватимуться не один рік,  кінотеатр у 3D форматі в сільському населеному пункті та дитяча телестудія в гімназії є інноваційними проектами, які зможуть надихнути інших на втілення своїх цікавих проектів.

Практика придатна для впровадження в інших органах місцевого самоврядування.

Летичівська ОТГ з практикою впровадження Бюджету участі стала фіналістом Всеукраїнського конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування у 2018 році». В категорії «Практики розвитку, засновані на власних стратегіях, проектах та ресурсах» Летичівська громада в трійці кращих ОТГ та нагороджена спеціальною відзнакою за впровадження Бюджету участі.

Які були перешкоди у реалізації практики, складнощі, як вдалось їх подолати, що сприяло успіху

Інноваційність Бюджету участі Летичівської ОТГ полягає в використанні партиципативної практики під час управління громадою, яка передбачає безпосередній вплив мешканців громади на розподіл частини коштів селищного бюджету шляхом голосування за проекти з покращення життя в громаді, які є загальнодоступними.

Якісно організована інформаційна кампанія допомогла активізувати мешканців громади під час подання проектних заявок та голосування за проекти.

Бюджет участі – це не лише про реалізовані проекти, це про соціальну згуртованість громади, зміну людської свідомості та співпрацю влади та громади.

Об’єднуючи зусилля, ми завжди зможемо більше. Люди відчувають, як змінюється життя в громаді вже сьогодні.

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо.

Протягом 2018-2020 років – 1800 тис. грн., з них 550 тис. грн. у 2018 році за рахунок коштів селищного бюджету.

Наявність публікації у ЗМІ щодо практики

Процесом впровадження Бюджету участі Летичівської ОТГ ділилися з іншими органами місцевого самоврядування та партиципаторами, з інформацією можна ознайомитися:

 1. На офіційному сайті Летичівської селищної ради у розділі «Бюджет участі» http://letychiv.km.ua/category/%D0%91%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82-%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%96/
 2. В електронній системі Бюджету участі Летичівської ОТГ http://letychiv-otg.ci.org.ua/
 3. В соціальній мережі facebook на сторінці Летичівської селищної ради https://www.facebook.com/LetychivOTG , а також за хеш-тегом #PBLetychiv в різних групах (Громадський бюджет / Participatory budget https://www.facebook.com/groups/pbtime/ , Лідери змін, IREX-PULSE моя громада – мій добробут та ін.)
 4. Під час участі в тренінгу «Я – громадський діяч» у липні 2018 року в м.Тернопіль (організатори: Фонд Конрада Аденауера та Українська студентська спілка), на ІІІ Міжнародному Форумі практиків партиципації у жовтні 2018 року та на «Маркеті ідей» Школи місцевого самоврядування DESPRO-2018 в листопаді 2018 року.
 5. Три публікації про Бюджет участі Летичівської ОТГ були розміщені в місцевій «Летичівській газеті».
 6. Стаття на головному ресурсі країни про децентралізацію https://decentralization.gov.ua/news/9627 про те, як змінили життя у своїх громадах випускники Школи місцевого самоврядування DESPRO, в т.ч. в Летичівській ОТГ шляхом впровадження Бюджету участі.
 7. Стаття про переможців конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування у 2018 році» на сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України http://www.minregion.gov.ua/press/news/gennadiy-zubko-vidznachiv-krashhi-praktiki-mistsevogo-samovryaduvannya-2/

Наявність розроблених локальних документів в процесі реалізації практики: рішень органів місцевого самоврядування, програм, положень, договорів тощо