1.ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
1.1 Повна назва органу управління  ОТГ відповідального за впровадження практики

1.2 Повна назва органа місцевого самоврядування ОТГ

 

1.3 Область

1.4 Повна поштова адреса ОУО ОМС: (назва вулиці, номер будинку, назва населеного пункту, назва району, області; поштовий індекс)

1.5 Телефон (з кодом міжміського зв’язку)
1.6 Адреса електронної пошти ОУО ОМС
1.7 Офіційний сайт ОМС ОТГ
1.8 ПІБ керівника ОМС ОТГ
1.9 ПІБ керівника ОУО ОТГ (або відповідальний за сектор освіти в громаді)

ЗМІСТ

Назва практики

Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення із встановленням  ефективних енергозберігаючих світильники в населених пунктах Вакулівської ОТГ

Період початку впровадження практики

Жовтень 2016 – грудень 2017

Короткий опис проблеми, на вирішення якої впроваджено практику

  Основна проблема, на вирішення якої спрямований проект, полягає мінімізації небезпек та ризиків відсутності якісного, сучасного вуличного освітлення у багатолюдних місцях, на небезпечних територіях громади, в громадських місцях. Обов’язок кожної громади – надати послуги населенню щодо забезпечення  вуличного освітлення в населених пунктах і створити безпечні умови життєдіяльності мешканців, які проживають на території Вакулівської  об’єднаної територіальної громади.  Відзначимо, що причиною  була відсутність вуличного освітлення через зношеність, а в багатьох випадках зруйнованість мереж енергопостачання та застаріле обладнання. Як наслідки: збільшення соціальної напруги і криміногенної ситуації, дорожньо-транспортних пригод, хуліганських проявів та інших правопорушень і злочинів в нічний час; ускладнення охорони об’єктів соціальної сфери; низький рівень життя сільського населення, недовіра до влади.

У зв’язку з цим, назріла потреба не тільки в капітальному ремонті існуючих мереж зовнішнього освітлення, але й у принципово новому підході, використовуючи енергоефективні технології із  встановленням  ефективних енергозберігаючих світильників, що  свідчить про інноваційну зорієнтованість проекту. Адже, енергоефективність та енергозбереження є пріоритетними напрямами енергетичної політики в Україні та нашої громади.

Передумови: що сприяло запровадженню практики, спонукало до вирішення проблеми; причини створення практики

Одним із  важливих компонентів організації середовища проживання є наявність освітлення вулиць населених пунктів. Необхідність вуличного освітлення прямо передбачена рядом нормативних актів задля забезпечення належної безпеки дорожнього руху. Облаштування зовнішнього освітлення на вулицях, де проживають молоді сім’ї, пенсіонери, діти шкільного та дошкільного віку, інваліди – це важливий крок у створенні сприятливих умов для покращення умов проживання в селі, підвищення  рівня добробуту та безпеки населення, що підтверджує актуальність проекту, започаткованого Вакулівською ОТГ.

Опис практики: ініціативи, діяльність в громаді, алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

Вакулівська об’єднана територіальна громада знаходиться на території Софіївського району. Згідно з рішенням обласної ради від 14 серпня 2015 року №672-33/VІ «Про утворення Жовтневої сільської територіальної громади Софіївського району Дніпропетровської області» відбулося об’єднання трьох сільських рад – Нововасилівської, Жовтневої і Новоолексіївської. Ініціатором їх об’єднання виступила Жовтнева сільська рада(зараз Вакулівська сільська рада). Центром територіальної громади є село Вакулове, яке розташоване на відстані 23 км від районного центру смт. Софіївка та 130 км від обласного центру м. Дніпропетровськ. До складу Вакулівської об’єднаної територіальної громади увійшло 18 населених пунктів. Всього на території об’єднаної громади мешкає 3,1 тис. осіб. Із них дітей дошкільного віку – 193 чол., шкільного – 268 чол.. Площа громади дорівнює 286,2 кв. км.

На більшості території населених пунктів Вакулівської сільської ради вуличне освітлення до 2016 не було встановлено. Відсутність  нічного  освітлення  вулиць  у   сільській  місцевості   негативно  впливала  на  рівень  безпеки  громадян,  комфорту, можливості вечірнього і  нічного  пересування  до  робочих  місць, закладів  торгівлі, до об’єктів культури  чи   дозвілля, що сприяло  погіршенню   криміногенної  ситуації  і вплинуло фізичний, психічний   і  психологічний  стан  громадян. Економічний аспект вирішення проблеми полягає в ефективному   витрачанні  та застосуванні енергоощадних технологій в сільській місцевості.  Адже це один із основних європейських соціально – економічних стандартів. Заощадливість дало можливість територіальній громаді більш ефективно використовувати бюджетні кошти. Попередньо для освітлення використовувалася лампа потужністю 500кВт, яка споживала енергію в слідуючому розрахунку: 0,5 кВт*10 год на добу*365 днів=1825 кВт споживання в рік однієї лампи.

При встановленні енергозберігаючих світильників ми отримали наступні розрахунки:

0,05кВт*6 год на добу *365днів*0,7коефіцієнт=76,65кВт споживання в рік  одного світильника ,де

-коефіцієнт 0,7 – кофіцієнт, який враховує зниження середньодобового тарифу в зв’язку з використанням багатозоного обліку;

– 6 годин – можливості програмування періоду роботи на протязі темної пори доби.

Виходячи з цих показників ,ми можемо дізнатися на скільки скоротилися  видатки на вуличне освітлення після капіталовкладень порівняно з поточними роками:

1825кВт*2,022грн= 3690,12грн, де

2,022гнр- теперішня ціна за 1кВт

76,65кВт*2,022грн =154,98грн

Різниця :

3690,12грн-154,98=3535,14-економічний ефект впровадження енергозберігаючих світильників на один світильник на рік.

А також додаткову економію дало те, що

-знижуються витрати на обслуговування (в зв’язку з тим, що повітряні лінії СІП більш надійні)

-світлодіодні світильники мають дуже великий моторесурс (до десятка років), а старі лампи повинні були мінятися кожні 500 годин роботи.

В основу зазначеного проекту  були враховані  пріоритети, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020 року, яка затверджена постановою Кабінету міністрів України від 06.08.2014 року №385(додаток 6.1), Стратегією розвитку Дніпропетровської області на період до 2020 року, затверджена рішенням обласної ради від 26.09.2014 року №561-27/VІ,  Стратегією розвитку Софіївського району на період до 2020 року(рішення районної ради від 15.12.2014 рку №395-42/ VІ, (додаток 6.2), Стратегією сталого розвитку Вакулівської об’єднаної територіальної громади Дніпропетровської області на період до 2020 року( рішення сесії вакулівської сільської ради від 23 травня 2017 року № 319 -13 /VII ,  та Планом  соціально-економічного та культурного розвитку Вакулівської ОТГ на 2017рік

 Цільовими групами, на які спрямована практика є   2340   мешканців  населених пунктів  Вакулівської об’єднаної територіальної громади, які  отримали соціальну задоволеність, а також бюджет ОТГ, де громада отримала зиски від проведення капітального ремонту вуличного освітлення – значна економія бюджетних коштів.

В громаді відбувся капітальний ремонт вуличного освітлення із встановленням ефективних енергозберігаючих світильників в с. Жовтневе, с. Жовте Софіївського району Дніпропетровської області. Це ж саме стосується і до  громадян, які  відвідують  наших  односельців або  місцеві громадські організації, туристів та гостей ОТ. Результати запровадження практики мають відношення та позитивний вплив  і  на транзитних  пасажирів та гостей, здійснюють  свій  рух  на Нікопольський та Апостолівський  напрямки, представників малого та середнього бізнесу, благодійних організацій, які підтримали дану ініціативу,представників органів влади: районна та обласна ради, до компетенції яких належить забезпечення спільних інтересів відповідних територіальних громад, ініціатор проекту – виконавчий комітет Вакулівської сільської ради на чолі з сільським головою, які заінтересовані у втіленні ідеї та поверненні довіри до місцевих органів влади.

Відзначимо, що у Вакулівській ОТГ у 2017 році було освітлено 27 вулиць та встановлено 342 світильника. Окрім іншого реставрована зупинка с. Жовте, створений маршрут для соціального автобуса, здійснено поточний ремонт автомобільної дороги загального користування П՚ятихатки-Апостолове- Зеленодольськ(Т-04-19)-760 метрів квадратних на суму 190 000 грн; с Жовте вул. Шкільна-поточний ремонт 500 метрів квадратних. Також за підтримки Програма розвитку ООН (Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІІ) розроблено та запроваджено проект «Енергозберігаючі заходи в будівлі Жовтянського фельдшерсько-акушерського пункту шляхом проведення капітального ремонту»-147,3- місцевий бюджет, благодійна організація (кошти населення) -15000 грн. «Енергозберігаючі заходи в будівлі Жовтянського фельдшерсько-акушерського пункту шляхом проведення капітального ремонту»,

У 2018 році проведено капітальний ремонт   вуличного освітлення с.Базавлучок Софіївського району Дніпропетровської області- 377 ,27073 тис. грн., Капітальний ремонт вуличного освітлення с. Нові Ковна Софіївського району Дніпропетровської області- 182,87953тис. грн., Капітальний ремонт   вуличного освітлення с.Одрубок  Софіївського району Дніпропетровської області- 163,01351тис. грн., Капітальний ремонт  вуличного освітлення с.Нововітебське Софіївського району Дніпропетровської області- 142 ,80970 тис. грн., Розширення доступу населення сіл Мар’ївка, Новоолексіївка, Жовте, Нововасилівка Жовтневої об’єднаної територіальної громади Софіївського району Дніпропетровської області до питного  водопостачання –по об’єктах:

Реконструкція водопровідних мереж с. Новолексіївка Софіївського району Дніпропетровської області;

Реконструкція водопровідних мереж с. Нововасилівка Софіївського району Дніпропетровської області;

Реконструкція водопровідних мереж с. Мар’ївка Софіївського району Дніпропетровської області;

Реконструкція  підвідних водопровідних мереж  до с. Жовте Софіївського району Дніпропетровської області;

Успішна реалізація заходів із впровадження практики дозволила досягти   поставленої мети, а саме підвищити  рівень  безпеки для населення, надані    якісні послуги населенню   щодо забезпечення   вуличного освітлення    шляхом впровадження енергоефективних технологій на  території Вакулівської об’єднаної  територіальної громади Софіївського району Дніпропетровської області.

– Впроваджено інноваційну ідею у практику місцевого самоврядування.

– Здійснено капітальний ремонт мереж зовнішнього освітлення загальною довжиною 30,3км із встановленням енергозберігаючих світильників

– Освітлено 30 сільських вулиць населених пунктів Вакулівської ОТГ на основі енергозаощаджуючих технологій із встановленням  386 ефективних енергозберігаючих світильників

-Виконано Закон України «Про енергозбереження»  в частині застосування енергоощадних технологій при  будівництві зовнішнього електроосвітлення в населених пунктах Вакулівської ОТГ, направлені на  економію бюджетних коштів за енергоносії, покращення умов проживання для цільових груп проекту.

– Зменшено травматизм серед населення, забезпечено безпеку пересування по вулицях  сіл в темну пору доби;

–  Покращено емоційний стан мешканців Нововасилівської громади.

– Підвищено ступінь довіри жителів громади до органів влади та посилено співпрацю з   громадськістю.

Бюджет цієї практики становить 2531644.00 грн. До кінця 2018 року планується провести капітальний ремонт мереж вуличного освітлення ще в 4-ох населених пунктах Вакулівської ОТГ , бюджет становить –  863 973 грн.

Результати практики: які отримані якісні і кількісні показники, на що позитивно вплинула реалізація практики, чиї проблеми вирішено, які системні зміни в громаді досягнуті

Про вправаджені практики та безпекові ініціативи  постійно оприлюднюють  інформацію на офіційному сайті http://vakulivska-otg.sof-rn.dp.gov.ua/

Які були перешкоди у реалізації практики, складнощі, як вдалось їх подолати, що сприяло успіху

Перешкод у реалізації та впровадженні практики не було.

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо.

Бюджет цієї практики становить 2531644.00 грн. До кінця 2018 року планується провести капітальний ремонт мереж вуличного освітлення ще в 4-ох населених пунктах Вакулівської ОТГ , бюджет становить –  863 973 грн.