Міжнародний день дівчат – 2021: дівчата і STEM

11 жовтня світ відзначає день дівчат. Цьогооріч темою дня є «Цифрове покоління. Наше покоління». Але попри те, що технічний прогрес, як здається, впевнено увійшов у наше життя, далеко не всюди подолано так званий цифровий гендерний розрив.

У всьому світі відсоток жінок серед випускників STEM-спеціальностей (природничі науки, технології, технічна творчість та математика) становить менше 15%, лише 22% фахівців зі штучного інтелекту у всьому світі складають жінки – це величезний гендерний розрив, який лежить в основі розробки алгоритмів, які в подальшому вплинуть на все наше життя. Така низька представленість жінок у сфері технологій бере свій початок, у тому числі, у традиціях, за яких дівчата, навіть маючи успіхи у точних науках, віддають перевагу іншим професіям.

А як справи з цим в Україні? Доступ до цифрових пристроїв, інтернет-зв’язку, володіння навичками користування пристроями та гарантії безпеки в інтернет-мережі не однакові для хлопців і дівчат в цілому і різняться від громади до громади. На фоні пандемії COVID-19 ця нерівність проявилась ще виразніше. Але на щастя в громадах сьогодні все більшу увагу звертають на актуальність заохочення дівчат до STEM-спеціальностей, зокрема через гурткову роботу, проведення інформаційно-просвітницьких заходів. Таким чином створюються умови для здобуття дівчатами перспективного фаху STEM-освіти та професійно-технічних спеціальностей. Водночас, в день дівчат не зайвим буде нагадати місцевій владі про зобов’язання сприяти встановленню гендерної рівності, забезпечуючи рівні можливості для всіх дівчат і хлопців.