1.ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
1.1 Населений пункт Баранівська міська об’єднана територіальна громада
1.2 Область

Житомирська

1.3 Повна назва органа місцевого самоврядування ОТГ Баранівська міська рада
1.4 Кількість населених пунктів

34

1.5 Кількість населення

23100

1.6 Повна назва органу управління ОТГ відповідального за впровадження практики

Команда проекту «Молодіжний кластер органічного розвитку Баранівської міської ОТГ»

1.7 Повна поштова адреса ОМС:

Вул.Соборна, 20, м Баранівка, Житомирська область, 12701

1.8 Телефон (з кодом міжміського зв’язку) 380674108258
1.9 Адреса електронної пошти ОМС b.meriya@ukr.net

ozagorskaya@ukr.net

1.10 Офіційний сайт ОМС ОТГ http://otg.mrada-baranivka.gov.ua
1.11 ПІБ керівника ОМС ОТГ Душко Анатолій Олександрович
1.12 ПІБ керівника відділу, відповідального за впровадження практики Загорська Оксана Сергіївна

ЗМІСТ

Назва практики

Молодіжний кластер органічного розвитку Баранівської міської ОТГ

Період початку впровадження практики

з  лютого 2018 рік   (і по сьогоднішній день)

Короткий опис проблеми, на вирішення якої впроваджено практику

  1. Відсутність робочих місць.
  2. Виїзд сільського населення до великих міст або закордон з метою пошуку роботи.
  3. Відсутність стратегічного бачення розвитку громади.

Передумови: що сприяло запровадженню практики, спонукало до вирішення проблеми; причини створення практики

Передумовою запровадження практики було сформоване бачення «Баранівська громада – це органічний простір щедрої природи, активних громадян, інновацій та органічного виробництва» під час розробки Стратегії розвитку Баранівської міської ОТГ за сприяння ГО «Інститут громадянського суспільства». Коли в рамках нової ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання» був оголошений конкурс на проекти, які спрямовані на економічний розвиток, нами була написана та подана концептуальна заявка. Свій проект ми назвали «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ». Конкурсний відбір був пройдений і 29.12.2017 року Баранівська міська рада підписала Грантовий договір з ЄС на отримання 795 тис євро для реалізації проекту.

Опис практики: ініціативи, діяльність в громаді, алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

Термін впровадження проекту на реалізацію якого отриманий грант становить 3 роки згідно умов Грантового договору. Співвиконавцями проекту є Баранівська міська рада, ГО “Інститут громадянського суспільства” та ПП “Галекс Агро”. Завдяки такій співпраці багато заходів по проекту реалізовуються швидко та злагоджено. Проект реалізовується командою, яка складається з представників Баранівської міської ради та ГО «Інститут громадянського суспільства». Створена у рамках Проекту Агенція місцевого органічного розвитку (далі АМОР) починає виступати у ролі генератора та координатора ідей розвиткових проектів, зокрема в економічній сфері. Зокрема, понад 150 місцевих мешканців об’єдналися у три сільськогосподарських кооперативи (молочний, ягідний і рибальський). Молочний кооператив за допомоги АМОР виграв грант обласного конкурсу на купівлю охолоджувача молока. В даний час за кошти гранту ЄС розпочато будівництво міні сироварні, де буде перероблятися заготовлене СОК «Мілка 2018» молоко.

Для СОК «Комора» передбачено закупівлю холодильного обладнання для зберігання ягід. Силами членів СОК “Смолка 2017” та фінансовою підтримкою з місцевого бюджету було встановлено 6 альтанок для відпочинку, облаштовано 7 пірсів для ловлі риби. 08.07.2018 на базі СОК “Смолка 2017” команда проекту, АМОР та міська рада провела перший Фестиваль рибака. Після такої презентації діяльності кооперативу розпочався масовий вступ членів. До складу кооперативу входить 108 членів, що сплачують щорічно членські внески в розмірі 200 грн. (якщо житель ОТГ), 500 грн. (якщо з інших громад.) Встановлено членами кооперативу добове чергування на водоймі аби запобігти браконьєрству. За кошти міського бюджету навесні було закуплено майже 1 т білого амуру та коропа і випущено у водойму. Отже зрозуміло, що проект націлений на створення та розвиток місцевих сільськогосподарських виробників. Тому в рамках проекту вже розпочалося будівництво торго-тренінгового центру, де на першому поверсі буде продовольчий ринок для місцевих виробників, а на другому буде здійснювати свою діяльність Бізнес інкубатор та АМОР націлену на розвиток малого та середнього бізнесу та залучення інвестицій.

Зрозуміло, що робота лише з дорослим населення громади не дасть довготривалого ефекту результатів проекту, тому команда проекту запланувала ряд заходів пов’язаних з молоддю, зокрема учнями старших класів. На початку Проекту рішенням міської ради було засновано новий тип навчального закладу – комунальну установу “Баранівський міжшкільний ресурсний центр”, який став осередком активізації молоді з усієї громади: як з міста Баранівки, так і 12 сільських старостатів. Тут, на сучасному обладнанні, проводяться навчальні уроки школярів з ОТГ, гурткові заняття для бажаючих, а також періодичні курси з питань підприємницької діяльності, зокрема стартовий курс “Підприємцем бути легко!”.

За кошти проекту закуплено обладнання для швейного і технічного (дерево- і металообробка) коворкінгів. На думку фахівців МОН, у жодній школі України не має такого комплексного набору обладнання напівпрофесійного та професійного класу, що дає можливість виготовити практично будь-який виріб.

На сьогодні 597 школярів переважно з міста Баранівка (35% від загальної кількості старшокласників, які проживають в Баранівській ОТГ) проходять навчання в Баранівському МРЦ.

Встановлено теплицю з системою поливу та столами на території Полянківської школи, де вже зійшло орієнтовно 3000 саджанців квітів, які будуть придбані відділом благоустрію міської ради для висадки на місцеві клумби. Основна ціль теплиці навчити дітей в ній працювати з метою отримання доходу. Тобто сформувати розуміння, що не обов’язково їхати десь далеко, щоб заробити гроші.

У листопаді 2018 р. Баранівська ОТГ отримала відзнаку Ініціативи “Мери за економічне зростання” та експертів Світового Банку за якість розробленого в рамках Проекту Плану МЕР. План отримав одну з найвищих оцінок серед 124 громад-учасниць з 5 країн Східного партнерства. Для організації впровадження нового Плану місцевого економічного розвитку ОТГ (схвалений у грудні 2018р.) запропоновано інноваційний для українських ОТГ підхід – формування щорічної Дорожньої карти розвитку громади, в якій кожен підрозділ міськради бачить свої пріоритетні завдання.

У результаті активної промоційної кампанії за кошти Проекту втричі зросла кількість проектів, поданих мешканцями на Бюджет участі у 2018 році (19 проектів порівняно з 6 у 2017р.). При цьому значну активність проявили села ОТГ (10 проектів у 2018р. порівняно з 2 у 2017).

Результати практики: які отримані якісні і кількісні показники, на що позитивно вплинула реалізація практики, чиї проблеми вирішено, які системні зміни в громаді досягнуті

Стратегічне позиціонування Баранівської громади як “органічного простору” разом із сприятливими кліматичними умовами, відносно “чистими” земельними ділянками (зокрема через відсутність агрохолдингів, які використовують хімічні речовини) сприяє залученню саме органічних виробників на територію громади. Таким прикладом є ТОВ “Альфабет Агро”, яке торік заклало у північній частині ОТГ плантацію органічної полуниці (площею 16 га). У результаті понад 80 місцевих мешканців були задіяні як сезонні працівники на посадці, обробці та зборі урожаю. Так, кількість компаній, що займаються виробництвом органічної продукції на території ОТГ, за перший рік зросла з двох компаній до шести. А кількість працюючих в органічному секторі зросла до 433 (плюс 93 сезонних працівника), в тому числі 146 молоді (з них 37 – сезонних). Отже в кінці проекту можливо досягнути цілей: буде вже 7 органічних виробників, і працевлаштовано 830 осіб з них 500 молоді. У 2018р. рівень доходів цих компаній зріс на 40% (на 108 млн. грн). Всього по громаді рівень працевлаштованої за 2018 рік молоді зріс з 53 осіб до 259 осіб.

На початку 2019 року 23 студенти Житомирського національного агроекологічного університету на конкурсній основі були відібрані для нової форми здобуття вищої освіти – дуальної, яка передбачає інтенсивну програму “навчання на виробництві” в органічних компаніях. Це стало результатом ініційованої у рамках Проекту співпраці ЖНАЕУ та місцевих виробників ПП “Галекс-Агро” і ТОВ “Органік Мілк”.

Які були перешкоди у реалізації практики, складнощі, як вдалось їх подолати, що сприяло успіху

Залучені кошти ЄС у вигляді гранту в сумі 795 тис євро надали потужний поштовх для реалізації задуманого. Однак на шляху досягнення цілей поставлених проектом виникає ряд непередбачених витрат. Наприклад, створивши Баранівський міжшкільний ресурсний центр і закупивши сучасне швейне та столярне обладнання є потреба в капітальному ремонті приміщення. Також замало грантових коштів для будівництва міні сироварні, для реконструкції приміщення під морозильне сховище для ягід та для будівництва торгово-тренінгового центру. У 2019 році спів фінансування з місцевого бюджету буде становити орієнтовно 3 млн. грн.. Також надіємось на спів фінансування в сумі 5,8 млн. грн.. за рахунок коштів ДФРР на будівництво торгово-тренінгового центру.

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо.

Протягом 2018-2020 років – 1800 тис. грн., з них 550 тис. грн. у 2018 році за рахунок коштів селищного бюджету.

Наявність публікації у ЗМІ щодо практики

Телепрограма “Перший на селі” (телеканал UA: ПЕРШИЙ, лютий 2019р.) у випуску “Як технології та інновації підвищують ефективність сільського господарства” розповів про кооперативи, коворкінги, будівництво сироварні, АМОР Баранівської ОТГ (10 961 переглядів) https://www.youtube.com/watch?v=0XWVrSvxubo&fbclid=IwAR3cip7U_p9JY6saNZJNbX0QJRFcdOERI7F4pc1MgDLlojEeBP0znFlPCow

Телеканал UA: Житомир. Ранок на каналі UA (серпень 2018р.): Про розвиток Баранівської ОТГ та про проект «Молодіжний кластер органічного бізнесу» у Баранівській ОТГ розповіла керівник цього проекту Оксана Загорська https://www.facebook.com/telekanalzhytomyr/videos/2582503355108728/ – 3339 переглядів

Телеканал UA: Житомир. Ранок на каналі UA (жовтень 2018р.): Про проект «Молодіжний кластер органічного підприємництва» Баранівської ОТГ розповіла його керівник Оксана Загорська – 339 переглядів https://www.youtube.com/watch?v=wrcl7r1qRFk

Проект «Молодіжний кластер органічного підприємництва»

Про проект «Молодіжний кластер органічного підприємництва» Баранівської ОТГ розповіла його керівник Оксана Загорська

Опубліковано UA: Житомир Середа, 17 жовтня 2018 р.

Телеканал UA: Житомир. У #ТемаДня говорили про те, як об’єднані територіальні громади можуть заробляти кошти. Гості у студії: радник Житомирський Центр розвитку місцевого самоврядування Георгій Федорук та керівниця проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу» Баранівської ОТГ Оксана Загорська

Розвиток громад. На чому заробляють ОТГ?

У #ТемаДня говорили про те, як об’єднані територіальні громади можуть заробляти кошти. Гості у студії: радник Житомирський Центр розвитку місцевого самоврядування Георгій Федорук та керівниця проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу» Баранівської ОТГ Оксана Загорська

Опубліковано UA: Житомир Вівторок, 16 жовтня 2018 р.

Стаття на порталі “Децентралізація” 3D-принтер, що змінює свідомість – ноу-хау Баранівської ОТГ – 2177 переглядів https://decentralization.gov.ua/news/9475?page=3

Публікації на Укрінформ (єдине національне інформаційне агентство України):

Бренд Баранівської ОТГ: від фарфору до органічної продукції та туризму https://bit.ly/2T8lXwz

В ОТГ на Житомирщині придбали сучасне обладнання для шкільних майстерень https://bit.ly/2W4MooF

У Баранівській ОТГ презентували можливості міжшкільного ресурсного центру https://bit.ly/2O7t6Mo

У Баранівській ОТГ до кінця року побудують міні-сироварню https://bit.ly/2T8lHh5

Стаття на сайті інформаційно-аналітичного видання “Інноваційні проекти ОТГ: Молодіжний кластер у Баранівці” – 132 поширення https://times.zt.ua/molodizhnyy-klaster-u-baranivtsi/

Наявність розроблених локальних документів в процесі реалізації практики: рішень органів місцевого самоврядування, програм, положень, договорів тощо

Стратегія розвитку Баранівської міської ОТГ, План місцевого економічного розвитку, Дорожня карта (зведений план реалізації на 2019 рік завдань Стратегії та ПМЕР), положення про Бюджет участі тощо розміщені на сайті Баранівської міської ради http://otg.mrada-baranivka.gov.ua