ОТГ

Прилуцька міська рада

Область

Чернігівська область

Назва практики

Орган місцевого самоврядування несе відповідальність за невиконання його обов`язків щодо забезпечення безпечних, комфортних умов дорожнього руху та забезпечення учасників дорожнього руху відповідною інформацією

Номер справи

№742/3127/16-ц

Короткий опис проблеми

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Прилуцької міської ради Чернігівської області, управління житлово-комунального господарства Прилуцької міської ради, треті особи:              ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Комунальне підприємство зовнішнього освітлення «Міськсвітло» (далі – КП «Міськсвітло»), про відшкодування майнової та моральної шкоди.

Обґрунтування

Позов обґрунтовано тим, що 03 січня 2016 року у м. Прилуки позивач, керуючи автомобілем «Volkswagen-Transporter» державний номерний знак НОМЕР_1 , рухаючись головною дорогою на вул. Берегова, виїхав на перехрестя з вул. Петропавлівською (Червоноармійська), одночасно на вказаній вулиці під керуванням ОСОБА_3 рухався автомобіль «Ford Foсus» державний номерний знак НОМЕР_2 , який виїхав на перехрестя з вул. Береговою, і у зв`язку з відсутністю дорожніх знаків пріоритету 2.1 або 2.3 здійснив маневр, керуючись вимогами пункту 16.12 Правил дорожнього руху України (далі – ПДР України) (дати дорогу транспортним засобам, що наближаються праворуч), не надавши перевагу в русі автомобілю під керуванням ОСОБА_1 , який рухався головною дорогою з лівої сторони від автомобіля ОСОБА_3 , внаслідок чого відбулося зіткнення автомобілів.

Суд першої та апеляційної інстанції

Рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від  17 січня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 20 березня 2017 року, позов задоволено частково. Стягнуто з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 73 687,22 грн у рахунок відшкодування майнової шкоди та 2 000,00 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди. Вирішено питання про розподіл судових витрат. В іншій частині позову відмовлено.

Обґрунтування

Рішення суду першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, мотивовано тим, що03 січня 2016 року у м. Прилуки, внаслідок бездіяльності Прилуцької міської ради як власника доріг, відбулася ДТП. Прилуцька міська рада не виконала обов`язку щодо забезпечення організації дорожнього руху шляхом установки знаку «Дати дорогу», що призвело до завдання позивачу майнової шкоди у розмірі                 73 687,22 грн. З урахуванням обсягу і тривалості перенесених позивачем моральних страждань та виходячи із засад виваженості, розумності та справедливості розмір моральної шкоди зменшено судом до 2 000,00 грн.

Верховний суд

Постановою Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 06 червня 2019 року у справі № 742/3127/16-ц:

Касаційну скаргу Прилуцької міської ради Чернігівської області залишити без задоволення.

Рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 17 січня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 20 березня 2017 року залишити без змін.

Обґрунтування

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про дорожній рух» організація дорожнього руху здійснюється спеціалізованими службами, що створюються відповідними органами: на автомобільних дорогах, що перебувають у власності територіальних громад, -органами місцевого самоврядування; на інших автомобільних дорогах – центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами; на залізничних переїздах – центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки на залізничному транспорті.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Прилуцька міська рада як орган місцевого самоврядування не виконала обов`язок щодо створення спеціалізованої служби, яка повинна здійснювати організацію дорожнього руху на території м. Прилуки.

Суди першої та апеляційної інстанцій встановили обставини справи, повно та всебічно дослідили докази у справі, надали їм належну оцінку та дійшли обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову.