ОТГ

Черкаська селищна рада

Область

Донецька область

Назва практики

Умов щодо кількості членів територіальних громад, які залучаються  до обов’язкового громадського обговорення, Законом не визначено. (Черкаська селищна рада)

Номер справи

243/9399/15-а

Короткий опис проблеми

У вересні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення Прелесненської сільської ради Слов’янського району Донецької області від 30 липня 2015 року “Про добровільне об’єднання територіальних громад: Олександрівської сільської ради, Прелесненської сільської ради, Привільської сільської ради, Дмитрівської сільської ради в Черкаську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром – смт Черкаське Слов’янського району Донецької області".

Обґрунтування

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає визнанню нечинним з моменту його прийняття, оскільки прийнято з порушенням норм Конституції України, статті 7 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад". У селі Майдан Слов’янського району та в селі Прелесне Слов’янського району не були належним чином забезпечені усі форми участі населення у громадських обговореннях. Вважає, що Прелесненська сільська рада перевищила свої повноваження, коли без урахування думки всього населення і повного охоплення волевиявлення територіальної громади села Майдан і територіальної громади села Прелесне прийняла вказане рішення про об’єднання

Суд першої інстанції

Постановою Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 08 квітня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними та нечинним з моменту прийняття рішення Прелеснеської сільської ради від 30 липня 2015 року N 6/35-361 “Про добровільне об’єднання територіальних громад".

Обґрунтування

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийнято Прелеснеською сільською радою з порушенням вимог, встановлених Законом України “Про місцеве самоврядування України", а саме без урахування думки членів територіальної громади.

Суд апеляційної інстанції

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2016 року вирішено:

Апеляційну скаргу Черкаської селищної ради – задовольнити.

Постанову Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 08 квітня 2016 року – скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_2 – відмовити.

Обґрунтування

Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що спірне рішення прийнято Прелесненською сільською радою Слов’янського району Донецької області в межах, наданих їй повноважень та на підставі Закону України “Про добровільне об’єднання громадян". Крім того, нормами вказаного Закону не встановлено умов щодо кількості членів територіальних громад, які залучаються до обов’язкового громадського обговорення.

Верховний суд

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі N 243/9399/15-а – залишити без змін.

Обґрунтування

Колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішень відсутні.

Наявність розроблених локальних документів в процесі реалізації практики: рішень органів місцевого самоврядування, програм, положень, договорів тощо